O autorze
Monika Kaczmarek-Śliwińska, doktor nauk ekonomicznych, pracownik naukowy Wydziału Humanistycznego Politechniki Koszalińskiej. Biegła sądowa z zakresu mediów i komunikacji społecznej.

Autorka trzech monografii oraz prawie stu artykułów naukowych i publicystycznych. Koordynatorka oraz członkini zespołów badawczych w zakresie komunikowania się i nowych mediów. Jest trenerem i doradcą w obszarze komunikowania się i public relations (strategie wizerunkowe, media tradycyjne i nowe media, zarządzania kryzysowe) oraz ekspertką KRRiTV w zakresie edukacji medialnej. W latach 2011-2013 Wiceprezes Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Public Relations oraz członkini dwóch kadencji Rady Etyki Public Relations (2010-2014). Laureatka nagrody branży public relations PRotony 2013 oraz nagrody Polskiego Stowarzyszenia Public Relations Lwica PR 2013. W 2015 r. nominowana do nagrody profesjonalistów PR Prowly „Mistrzowie drugiego planu”.

Zafascynowana Tatrami i Witkacym. Od dwóch lat trenuje Krav Maga.Czasami zbyt naiwnie wierząca w ludzi i ich intencje, empatyczna, potrafiąca cieszyć się z drobiazgów, szanująca innych ludzi, pozytywnie myśląca, doceniająca nawet małe chwile szczęścia...

Kontakty:

monikakaczmarek-sliwinska.pl
paczakutek.blox.pl
Facebook
Twitter
Pinterest

Sprawy wewnętrzne firmy a jej wizerunek...

Dawno nie pamiętam tak gorącej medialnej sytuacji w środowisku startupowym. Temat jest wielowątkowy, bo obejmuje wiele sfer zarządzania organizacją, ale to, co wychodzi na plan pierwszy to relacje wewnętrzne. Dawno nie pamiętam też takiej reakcji na tekst. Są setki odsłon, udostępnień, komentarzy, lajków... Pikanterii i emocji dodaje również słowo redaktora naczelnego SpidersWeb Przemysława Pająka: "Spider’s Web istnieje 9 lat. I przez 9 lat nie spotkałem się z sytuacją aż tak bezpardonowej walki z naszym tekstem, który… nie został jeszcze opublikowany. (...) Zaczęło się w maju, od kontaktu ze Spider’s Web byłych pracowników gorącego polskiego startupu Indahash. (...) Do pewnego czasu wszystko przebiegało bez żadnych zakłóceń. Aż w końcu zaczęły się dziać rzeczy bardzo dziwne. (...) Muszę uczciwie przyznać, że nikt nigdy wcześniej nie wytoczył przeciwko nam takich dział jeszcze przed publikacją materiału na Spider’s Web."

Całość komentarza Przemysława Pająka tu.Karol Kopańko opisał jeden z przypadków, gdzie wizerunek zewnętrzny przeczy temu, co mówi wnętrze organizacji. Wywołał burzę, która chyba przeradza się w tornado. Myślę, że najbliższe dni pokażą kogo zmiecie albo komu wyrządzi szkodę.
Pozwolę sobie odesłać do całości tekstu, który jest długi, opatrzony cytatami i wyjaśnieniami. Warto przeczytać go, ponieważ pokazuje mechanizm, o którym na szkoleniach mówimy od wieków, a który wciąż z taką trudnością zaszczepiany jest w naszym kraju - pracownik jest pierwszym i najlepszym ambasadorem firmy. I nie oznacza to wcale, aby pracodawca ulegał presji pracowniczych zachcianek, obawiał się wewnętrznego buntu czy oddawał swój teren, ale aby znalazł formułę, w której znajdzie się miejsce na respektowanie prawa oraz wartości znane najczęściej z teorii zarządzania: szacunek, dialog. Oczywiście z założeniem, że pracownicy rozumieją, że praca to określone zadania i obowiązki, a także docenią dialog i zaufanie pracodawcy.

Cytat z tekstu: "W maju skontaktowali się ze Spider’s Web byli pracownicy Indahash. Chcieli opowiedzieć o nieprawidłowościach w działaniach firmy i podzielić się negatywnymi odczuciami wobec pracy kierownictwa. Ich słowa brzmiały sensacyjne, znajdowały jednak potwierdzenie w ustach kolejnych byłych pracowników."
Całość tekstu tu.

Na reakcję nie trzeba było długo czekać. Szefowa opisanej firmy odniosła się do zarzutów, wykazując i punktując w jej opinii fałsz zawarty w tekście. Między innymi podała powód oświadczenia: "Chciałabym to zignorować, jednak z szacunku do zespołu i ciężkiej pracy, którą wykonujemy na co dzień w indaHashu, - punkt po punkcie rozprawiam się z zawartymi w artykule bzdurami, konfrontując urojoną wizję lansowaną przez autora tekstu z rzeczywistością."
Całość oświadczenia tu.


Chyba niewielu w tej chwili odważy się odnosić do tej konkretnej sprawy. Jak było naprawdę, wiedzą bezpośrednio zaangażowani w prace firmy.
Interesującym jest poranna zapowiedź redaktora naczelnego SpidersWeb.pl o prawdopodobnej kontynuacji tematu. Dlaczego? Bo zgłaszają się kolejne osoby. A jak są "rewelacje" i fakty, to lawina została uruchomiona...

Z perspektywy zarządzania kryzysowego zastanawia mnie fakt tak obszernych wyjaśnień na FB szefowej indaHash. Złożyłabym pozew i zostawiłabym te wyjaśnienia sądowi. Jeśli tekst narusza dobry wizerunek startupu oraz osób zarządzających i pracowników, to sprawa wydaje się prosta.
Pewnie najbliższe dni pokażą, jakie kroki podejmą obie strony.

Jeśli jednak artykuł opisuje fakty, to mamy piątek, a piątki przecież lubią kryzysy...
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...